Ten artykuł pomoże ci zrozumieć istotę krytyki w stosunku do języka esperanto. Na chwilę obecną zawiera on jedynie podzbiór obiekcji, o których zdarzyło mi się słyszeć. Muszę stwierdzić, iż moja krytyka dla tego języka zniknęła z chwilą, gdy lepiej poznałem go wraz z kulturą esperancką.

Wielu nowicjuszy w ruchu esperanckim ponosi przesadny entuzjazm; inni z kolei nastawieni są krytycznie do niektórych cech tego języka i próbują go "ulepszać". Do zrozumienia, które z podejmowanych prób są skazane na porażkę, a które mogą odnieść sukces, wymagana jest bardzo dobra znajomość esperanto oraz zasad ewolucji języków. Tego nie osiąga się po zapoznaniu się z gramatyką i wyuczeniu się jakiegoś tysiąca słówek.

Trudno jest obiektywnie spojrzeć na esperanto. Łatwo można pomylić ten język i jego kulturę z propagandą nastawioną na kierowanie zainteresowaniem ludzi.

Dlaczego esperanto nie jest moim ulubionym językiem sztucznym

Esperanto jest bezużyteczne

Względna łatwość

Pokój na świecie

Kosztowny ekwiwalent "naturalnych" języków?

Który język zdominuje świat?

Sztuczny / planowy

Angielski, esperanto i ewolucja

Angielski jest preferowanym językiem na planecie

Wielojęzyczność

Esperanto nie jest międzynarodowe ani neutralne, ponieważ jest zbyt europejskie

Propedeutyczna wartość esperanto

Ile ludzi mówi językiem esperanto?

Sprawa osobistych preferencji

Fonetyka

Słownictwo

Seksizm

Pisownia

Gramatyka

Polityka / religia

Aspekt społeczny

Oryginalne pytania

Gra słów

Nie warte odpowiedzi

 

Ile ludzi mówi językiem esperanto?

(#250) Jest tylko jeden tysiąc ludzi mówiących językiem esperanto od urodzenia.

Przyjmuje się, że jest ich około dwóch tysięcy.
Skoro esperanto ma być dla każdego drugim językiem, to określenie mówiący "od urodzenia" nie ma znaczenia, które zakładasz.

Gdy ci "mówiący od urodzenia" dorośli, zaczęli mówić w języku swojego kraju, gdzie mieszkali i chodzili do szkół. Ten właśnie język stał się ich pierwszym językiem. Nie używają esperanto inaczej od tych, którzy nauczyli się go w późniejszym wieku. Osobiście spotkałem kilku z nich. Tylko jednego mógłbym nazwać ekspertem w esperanto. Większość esperanckich ekspertów językowych nie mówi tym językiem od urodzenia. To jest normalna sytuacja.
Niektórzy nawet przestali mówić w esperanto ze swoimi rodzicami. esperanto jest dyskryminowane, niektórzy z nich nawet wstydzą się przyznać, że mówią językiem uważanym za synonim bzdur, szczególnie w prasie angielskiej. Większość nie przyłączyła się do żadnej organizacji esperanckiej.
Podsumowując, liczba mówiących od urodzenia w języku esperanto jest dla tego języka nieistotna.


(#031) Jest bardzo mało mówiących po esperancku.

esperanto nie osiągnęło jeszcze masy krytycznej. Nikt nie wie, ile ta masa wynosi. Gdy zostanie osiągnięta, nastąpi eksplozja.

W roku 1950 w mojej wiosce były 2 telefony.
Mogliśmy sobie pozwolić na jeden, ale z nikim nie mogliśmy rozmawiać: w naszej rodzinie nikt nie miał telefonu.
Później została osiągnięta masa krytyczna, do tego czasu było to obojętne.

Oszacowania liczby mówców są różne, zależne głównie od poziomu biegłości jaki ma być osiągnięty, aby zostać zaliczonym w ich poczet.
Ile na świecie jest graczy w szachy? Czy nazwałbyś siebie graczem szachowym, gdybyś zaledwie znał reguły tej gry? Inni nazwaliby cię siepaczem, a nie graczem szachowym. Jeśli chcesz sobie zagrać w szachy, to nietrudno znaleźć partnera. Wejdź na kurnik lub zadzwoń do klubu szachowego i do dzieła.
To samo odnosi się do esperanto.

Osobiście nie rozpocząłem nauki tego języka z powodu jakiś 8 milionów, którzy zrobili to przede mną. Mi zaimponowało kilkuset na Światowym Kongresie w sąsiednim mieście (w Antwerpii w 1982, 1899 uczestników). Większość odwodzicieli od języka esperantonawet nie słyszało jak dwoje ludzi w nim rozmawia, lecz czują się upoważnieni wydawać wyroki, że to nie działa i nigdy nie będzie działać.


(#223) Bardzo mało ludzi mówi językiem esperanto. Czy on działa?

Jeśliby tylko jedna osoba na kontynent mówiła tym językiem i gdyby pokazano, że ci ludzie się nawzajem rozumieją, to czy byłby to dowód, że to działa?
Ty powiedziałbyś, że zaledwie jedna osoba jest nieznacząca; to ile by cię zadowoliło? Dziesięć, dwadzieścia, sto? A co powiedziałbyś na sto tysięcy? Jednak niektórzy śmieją i tak twierdzić, że to nie działa!

Lepszym pytaniem byłoby: ile ludzi może mówić językiem esperanto wystarczająco dobrze, aby po kilku tygodniach nauki przykładowo zarezerwować pokój hotelowy lub zażądać informacji turystycznej na temat danego regionu? Odpowiedź: przeważająco więcej niż po adekwatnej nauce innego języka naturalnego.

To nie powinno powstrzymać cię od torturowania się nauką angielskiego, jeśli tego właśnie potrzeba ci do życia.


(#222) Esperanto nie jest używane przez wielu ludzi i nauka go nikomu nie pozwoli wyjechać na Zachód Europy do pracy lub otrzymać pracę tutaj w Polsce w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Nie daje wiele praktycznych korzyści.

Masz rację. esperanto nie ma na celu zwiększenia twoich przychodów (na razie). Jednakże wiele dobrze wykształconych osób uczy się je jako hobby. Pozwala im na zwiększenie kontaktów osobistych z obcokrajowcami.


(#218) Co ma się z nauki bezdusznego języka, którego nikt nie używa?

Nikt? Ja osobiście znam ponad setkę, ale ten twój nikt bardzo prawdopodobnie przekracza 1.000.000.
Zatem powinieneś napisać niii...kkkt.
Tak przy okazji, dusza języka leży w ludziach, a nie w samym języku.
Esperanto posiada wiele dusz w wielu krajach, które nawet są nieświadome istnienia pozostałych.
Musisz się czuć samotny.


(#220) Milion porozrzucanych osób nie daje wcale żadnych korzyści.

Wspierający język klingoński uważają, że 20 mówców już jest decydujące.
My wcale nie jesteśmy tak porozrzucani, gdy pojawił się Internet.


(#221) Dobrze, esperanto i łacina mają dużo wspólnego. Oba są martwe, a liczba mówiących i opublikowane dzieła są zaniedbywalnie małe dla obu tych języków.

(chociaż na świecie może być tyle samo mówiących łaciną co publikacji esperanckich lub na odwrót), a są one równie bezwartościowe jako język roboczy dla Europy.

Mieszkając w Königswinter łatwo można spotkać kilku żywych esperantystów, którzy cię doinformują na ten temat. Pomiędzy nimi jest noblista!
Wpisz szybko w Google hasło: "Esperanto Königswinter".

Istota ludzka nie jest w stanie przeczytać wszystkich książek, które wydano po esperancku.
Możesz poszukać w Google hasła: "esperanto eldono".
Na Yahoo jest kilka bardzo aktywnych grup dyskusyjnych.
Możesz rozmawiać z esperantystami na całym świecie poprzez Skype.


(#253) Problemem jest liczba mówiących po esperancku i rozpowszechnienie tego języka.

Liczba mówiących może być traktowana jako niska lub wysoka w zależności od punktu widzenia, ale rozpowszechnienie na pewno jest wystarczająco szerokie.
Prawdopodobnie chodziło ci, że "problemem jest gęstość". esperanto nie jest ograniczone geograficznie; nie ogranicza się do fanów serialu Star Trek, ani nie jest używane tylko przez marzycieli.

Bezwzględna liczba mówców jest mniej ważna od ich różnorodności, którzy zasmakowali i dowiedli przydatności tego języka.
2000 ludzi z 61 krajów, którzy ostatnio spotkali się w Białymstoku to nie jest nieznacząca ilość.
Bez wątpienia jest ich o wiele więcej w wielu egzotycznych miejscach.


(#258) W teorii język uniwersalny brzmi wspaniale, ale trzeba nauczyć ludzi używania go. Dodatkowo trzeba przekroczyć masę krytyczną

Dzięki za potwierdzenie, że esperanto jest w teorii wspaniałe...
Rzeczywiście dużym problemem z "naturalnymi" językami jest to, iż trzeba się ich uczyć w bólach, a tylko masochiści mogą ten ból przedłużać tak długo.
Tłumaczenie na inny język nie jest tak proste jak wymiana pieniędzy.

Dlatego prosty do nauczenia się język planowy byłby cenniejszy od wspólnej waluty.
Zwróć uwagę, że € też było dobre ... w teorii, lecz, wg Wielkiej Brytanii, musi upaść.

Czy zdajesz sobie sprawę jak mało jest do zrobienia, aby osiągnąć masę krytyczną?
Po prostu umieść we wszystkich gazetach europejskich na głównej stronie artykuł zatytułowany: "Unia Europejska uważa, że esperanto jest najlepszym rozwiązaniem dla poprawy wielojęzyczności".
Mnóstwo osób zacznie się go uczyć i za mniej niż dwa lata będziesz miał swoją masę krytyczną mówców, nauczycieli, pisarzy i gwiazd filmowych, bez żadnych dalszych inwestycji.
4 lata później Akademia esperanto zostanie umiejscowiona w Chinach.

 


La letero al prizorganto de la Edukada Servo

Via email: (se vi volas ricevi respondon)
La temo:
Atenton: ← Enskribu la vorton  ilo  , alie la letero pereos

Skribu la leteron sube (ne pli ol 2048 literoj).

La nombro de literoj por uzado: 2048


I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

(C)2019 mgr Jerzy Wałaszek
GNU Free Documentation License.